Jak zwalczyć strach przed dentystą?

Biorąc pod uwagę wszystkie najbardziej popularne fobie, to jedną z najczęściej występujących jest chyba strach przed dentystą. Tak naprawdę nie ma osoby, która by nie odczuwała lęku czy dyskomfortu, siedząc najpierw w poczekalni, a później na fotelu dentystycznym. Jak zwalczyć strach przed dentystą albo przynajmniej zminimalizować go do tego stopnia, że nie uciekniemy z krzykiem z gabinetu, kiedy tylko zobaczymy wiertło?

Podstawą jest właściwy wybór specjalisty. Można go dokonać w sieci i w wyszukiwarce: oprócz słów na przykład dentysta Warszawa czy stomatolog Warszawa [albo: dentysta-stomatolog.com Warszawa], wpisać słowo bezstresowo lub inne o podobnym znaczeniu. W wynikach powinny pokazać nam się gabinety dentystyczne, które na przykład używają podczas zabiegów maseczki z gazem rozweselającym lub inne nowoczesne metody zwalczania zarówno bólu, jak i stresu.

Oprócz tego nie powinniśmy myśleć o dentyście w negatywnym kontekście. Kiedy na myśl przyjdzie nam termin wizyty, to na siłę powinniśmy skupić się na tym, jak pięknie będziemy wyglądać ze zdrowymi zębami, a nie na tym, że borowanie boli. Kiedy wybieramy się na wizytę, powinniśmy mieć ze sobą swoją ulubioną książkę lub słuchawki, dzięki którym będziemy mogli posłuchać ulubionej muzyki, jeśli na przykład lekarz będzie miał opóźnienie i będziemy musieli czekać na poczekalni. Pięć minut takiego czekania może okazać się prawdziwą torturą, jeśli nie będziemy mieli czym zająć myśli. Jeśli z kolei wiemy, że nie jesteśmy w stanie znieść najmniejszego bólu, to powinniśmy by przygotowani przed każdą wizytą na dodatkowe wykupienie znieczulenia. Obecnie dostępne są znieczulenia bez użycia igły. Jest to pozytywna wiadomość dla tych, u których strach wywoływał także zastrzyk ze znieczuleniem.

Strach przed dentystą zakorzeniony jest głęboko i pochodzi z czasów dzieciństwa, kiedy to wizyta u dentysty zawsze kończyła się płaczem z powodu bólu. Pomijając już to, że przestarzałe środki, metody i narzędzia, jakimi dysponowali stomatolodzy były główną przyczyną tego bólu, to także podejście do pacjenta obecnie jest inne. Dentyści obecnie są szkoleni w zakresie pracy z dziećmi i pacjentami zestresowanymi. Powoduje to, że dentysta zaczyna się kojarzyć z miłym panem czy miłą uśmiechniętą panią, co też zmniejsza stres. Pozostaje więc mieć nadzieje, że nasze dzieci nie będą wiedziały, co to strach przed dentystą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>